Av mı usta, avcı mı?

Doğrusu, hangisi usta ise o kazanıyor yaşam mücadelesini. Kimi zaman avın, kimi zaman avcının şaşırtan yeteneklerine tanık oluyoruz. Bu yeteneklerin başında hız geliyorsa, onun hemen yanıbaşında, kimi zaman ondan da önce gizlenmek geliyor. Gizlenmek, hem av, hem avcı açısından çok önemli.

Örümcekler, hele hele yengeç örümcekleri bu yeteneği en iyi kullanan hayvanlardan. Kendi renk ve şekillerindeki bitkilerde o kadar iyi gizleniyorlar ki, avlarının kurtulmak için çok şansları olmuyor. Güzel bir çiçeğin renklerine aldanıp, beslenmek üzere gelen bir arı, kolayca yengeç örümceğinin avı haline geliyor. Gizlenmekte öylesine ustalar ki, fotoğraflamak için ya çok şanslı olmalısınız ya da hareket etmeyen böcekleri izlemelisiniz J. Sarı çiçekteki “bu arı neden hareket etmiyor ki?” diyebilirsiz kolaylıkla ilk bakışta. Ardından onu hareketsiz kulan örümceği fark edip, yavaş hareket ederseniz güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Öylesine minik ve o kadar ustalıklı kamuflaja sahip ki, bahçemde yetiştirdiğim dereotlarının arasında fark etmek hayli büyük bir şans işiydi açıkçası.

Böyle ustalıkla gizlenen avcılardan kaçmak pek de mümkün değil. Nefis kokusuyla arıyı cezbeden beyaz papatya arının sonu olabiliyor…

Bodrum papatyasının kalbine gizlenen bu avcı da çiçeğin renklerine bürünmüş ustalıkla …

Peygamber develerinin avcılık yetenekleri de gizlenme yeteneklerinde yatıyor. Genellikle kendilerine benzer bir dalda saatlerce hareketsiz olarak kalabiliyorlar. Sabırlarına, av geldiği andaki çevikliklerine hayran kalmamak elde değil.

Avların da kendilerini korunmak için geliştirdikleri yollar yok değil elbette. Bir avcı, bu kelebeği avlamak istediğinde anteni ya da gözünün nerede olduğunu nasıl anlayacak acaba…

Renk ve desen kamuflajları avların da sık kullandığı yöntemler. Hareket etmediklerinde görmek olanaksız oluyor zaman zaman. Ağaç desenlerine çok iyi uyum gösteren bu güzel kebeklerde olduğu gibi …

Av ve avcı arasında güzel bir denge var her zaman. Biri avlanmak için, diğeri av olmamak için yeni yollar geliştiriyor (bu yolları geliştirenler kurtulup çoğalıyor, diğerleri av olup ya da av bulamayıp yok oluyorlar demek daha doğru elbette).

Bu dengeyi doğada tek bozan unsur ise insan. Hileli avlanma yöntemleri (sesli tuzaklar, bir sürü saçma atan tüfekler, ...) gizlenme ustası hayvanların bile kolay av olmasında neden olabiliyor. İnsanın çok büyük bir tehdit olduğu genlerine öylesine iyi işlemiş ki, daha önce hiç insan görmemiş yavrular bile, daha uzaktan insan silüetini gördüklerinde hızla uzaklaşıyorlar.  Bunun üzerine, çeşitli yollarla doğal yaşam alanlarının, yaşam koşullarının bozulması eklendi mi diğer hayvanların dünyadaki yaşam şansını giderek azalıyor ne yazık ki.

Bahar coşkusunu yaşadığımız bu günlerde, içiniz sevgiyle dolsun, neşeniz eksilmesin …

 

“Sen, önce yaşama dair bilgiyi öğren, ben sana daha sonra ölüme dair bilgiyi öğretirim.”
Konfüçyus

 

 

Kazım ÇAPACI

www.kazimcapaci.com