Kazım Çapacı "Kuşlarımız" Önsöz

KUŞLARIMIZ

"Bu kadardık…"


Kuşların büyülü dünyasına hoş geldiniz J

 

Fotoritim’in “Kuşlarımız” özel sayısında sizlerle birlikteyiz. Ülkemizin değişik bölgelerinden, değişik kuş fotoğrafçılarının, beğeneceğinizi umduğumuz yazı ve fotoğraflarla.

 

Çok değil bundan 5-6 yıl önce böyle bir özel sayıyla karşınıza çıkmamız olası değildi. On yıl öncesine kadar ülkemizde kuş gözlemcilerin sayısı çok az, fotoğrafçılarının sayısı ondan da azdı. Son yıllarda çok keyif verici bir şekilde gözlemcilerin sayısı arttı. Dijital fotoğraf makineleri sayesinde fotoğrafçılarının sayısı çığ gibi büyüdü. Ülkemizin kuşlarının birçoğunun harika fotoğraflarını elde edip, sizlerle paylaşabilir hale geldik böylelikle.


"Kuşların yaşam alanları hızla yok edilse de, tehditler artarak sürse de, onları gözlemeye devam ediyoruz."
 


Kuşları ve geniş anlamda doğayı korumak, sevmekle başlar. Tanımadığımızı sevmeyiz, sevmediğimizi korumayız. Bunun için hadi kuşlarımızı tanımaya başlayalım.  Bir kuş gözlem kitabı edinelim. Çocuklarımıza kuş gözlem kitabı ve dürbün hediye edelim. Hafta sonlarımızı değerlendirmek için harika bir hobiye yelken açarak, doğanın korunması için minik damlalar şeklinde katkıda bulunmaya başlayalım.


"Hızla çoğalıyoruz…"
 


Bu özel sayıda, olabildiğince fazla arkadaşımızın seçkin fotoğrafları, ilgi çekici yazılarıyla karşınızdayız. Pek çok arkadaşımız yoğun işleri nedeniyle aramızda olamadılar. Unuttuğumuz arkadaşlarımız da oldu mutlaka. Size bütün güzellerimizi birden göstermemek, ilgi ve merakınızı canlı tutmak için bir kısmını da bir sonraki kuşlarımız özel sayısına bıraktık J


"Ülkemizde kuş gözlemciliğini başlatan ve yaygınlaştıranlara, saygıyla…"
 


Ülkemizin ilk kuş gözlemcilerinden, izinde yürümeye çalıştığımız duayenimiz, Sayın Tansu Gürpınar, ülkemizde kuş gözlemciliğin dünü-bugününü her zamanki keyifli üslubuyla aktararak bizi onurlandırdı.

 

Değerli katkılarıyla bu sayının oluşmasını sağlayan tüm dostlarıma çok teşekkür ederim.

 

Hepinize bol kuşlu günler dileriz…

 

Sevgiyle,

 

Kazım ÇAPACI