Punica granatum - Nar

Punicaceae

Kültür

Gen merkezi Anadolu olan, tarımsal bir bitkidir. Vatanı, İran ve Hindistan’ın kuzeybatı bölgelerini kapsar. Türkiye’nin bazı yörelerinde, örneğin Artvin çevresinde yabani halde bulunur. Meyveleri için bahçelerde yetiştirilen bitkinin, bodur formu da çit olarak işlev görür. Nar, estetik görünümü, narin ve zarif oluşu ile peyzaj uygulamalarında ve kayalık bahçelerde beğenilerek kullanılır. Saksı ve büyük kaplarda da yetiştirilebilir.

Nargiller (Punicaceae) familyasındandır. Kışın yaprağını döken, boylu çalı ya da küçük ağaç formundadır. 5 m’ye kadar boylanabilir ve güçlü kök sistemiyle yüz yıl kadar yaşayabilir. Tropikal bölgelerdeki bitkiler, yapraklarını dökmez. Yaprakların biçimi dörtgenimsi ve ters oval, kenarları tam, ucu küt; yüzeyi tüysüz ve az parlaktır. Çiçekleri, parlak turuncu-kırmızı, bazen beyaz renkli; çanakyaprakları küçük ve meyvenin tepesinde kalıcıdır.

Çiçeklenme dönemi, mayıs-haziran aylarıdır. Genelde, 50-70 gün çiçekli kalır. Sıcak ve güneşli yörelerde, zengin çiçek oluşturur. Meyve, küremsi biçimde ve çapı 5-10 cm; sarı-kırmızı tonlarda kabukludur. İçi çok hücreli ve çok tohumlu; tohum örtüsü ve tohum kabuğu yumuşaktır. Etli ve bol sulu olan meyve, kokusuz ve hafif acı lezzete sahiptir. Yenen etli kısmı, ışınsal yönde fazla uzamış dış epidermal hücrelerin gelişerek oluşturduğu kırmızı tabakadır. Bu hücrelerin özsuyu, tohumlara yapısal dış şeklini veren basınç potansiyelini meydana getirir.

Bitkinin toprak isteğine uygun karışımın hazırlanlanmasında; yanmış çiftlik gübresi içeren bahçe toprağı az miktarda killi toprak, dişli nehir kumu ve yaprak çürüntüsü kullanılır. Nisan-temmuz aylarında takviye amacıyla, 1 lt suda eritilmiş 1-2 gr karışık gübre, haftada bir kez verilebilir. Kuraklığa dayanıklıdır; ancak meyve üretiminde, düzenli ve yeterli sulama gerekir. Özellikle, haziran sonu-ağustos döneminde, bol ve düzenli sulama yapılmalı; meyve hasadından 10-15 gün öncesinde, kabuğunun yarılmaması için sulama kesilmelidir. Kasım ayı başından itibaren, bitkinin suyu azaltılmalıdır.

Nar aydınlık, az miktarda killi toprak, dişli nehir kumu ve yaprak çürüntüsü kullanılır. Nisan-temmuz aylarında takviye amacıyla, 1 lt suda eritilmiş 1-2 gr karışık gübre, haftada bir kez verilebilir. Kuraklığa dayanıklıdır; ancak meyve üretiminde, düzenli ve yeterli sulama gerekir. Özellikle, haziran sonu-ağustos döneminde, bol ve düzenli sulama yapılmalı; meyve hasadından 10-15 gün öncesinde, kabuğunun yarılmaması için sulama kesilmelidir. Kasım ayı başından itibaren, bitkinin suyu azaltılmalıdır.

 

9837

9841c

9842

9843

9844