GÜVELER – GECE KELEBEKLERİ

Kazım Çapacı

Ana Sayfa

Kuşlar-I

Kuşlar-II

Memeliler

Taksonomi

Çiçekler

Kitaplar

Kuşlar Hakkında

Kuş Adları Derlemesi

Kuş Gözlemciler

Türkiye’nin Kuşları

Kazım Çapacı

Türkiye Kuş Pulları

Kızlarım

Böcekler

Birgünsinekleri

Pervaneler

Çekirgeler

Kulağakaçanlar

Peygamberdeveleri

Yarımkanatlılar

Eşkanatlılar

Kınkanatlılar

Zarkanatlılar

Sinirkanatlılar

Pireler

Sinekler

Kelebekler

Güveler

Örümcekler

Kırkayaklar

Yumuşakçalar

Hamamböcekleri

Tespihböcekleri

Yarasa

Fotoğrafların büyük hali için üzerlerine tıklayınız.

 

Sınıf

INSECTA

32. Takım

Lepidoptera = Kelebekler – TIKLAYINIZ -

 

1. Alttakım – Jugata (=Homoneura)

 

2. Alttakım – Freanata (=Heteroneura)

9410

Palpita vitrealis - Crambidae

1344

Palpita vitrealis - Crambidae

9475

1667

6933

6932

1672

1800

1641

1955

2470

7899

Thetidia smaragdaria – Essex Emerald Moth

Hakim renk yeşildir. Üst kanat ortasından aşağı beyaz ince bir şerit iner, ayrıca birkaç küçük beyaz nokta göze çarpar. Haziran-temmuz ve ağustos-eylül arasında gece uçan, 2 nesil kelebeklerdir. Larvaları geniş yapraklı ağaçlar ve çalılarla beslenir.

Kanat genişliği: 25 mm.

 

 

 

 

1695

1360

 

 

 

 

Plutella xylostella = Plutella maculipenni – Lahana Yaprakgüvesi

Tanımı ve yaşayışı : Ergini 12-13 mm bıyunda ve kanatları saçaklı olup, kahverengidir. Yumurtaları oval, sarımsı yeşildir. Larva olgunlaştığında iki ucu sivri, donuk beyaz renkli olup, üzeri kahverengi lekelerle kaplıdır. Genellikle pupa döneminde kışlar. İlkbaharda havaların ısınmasıyla beraber kelebek çıkışları başlar. Erginler gece aktiftir. Dişiler yumurtaları genellikle yaprakların alt yüzlerine damarlar boyunca, gruplar halinde bırakırlar. Yumurtadan çıkan larva, epidermisi delip  gözenekli kalın dokuları yiyerek galeriler açar. Tılda 2-6 döl verir.

Zarar şekli : Larvalar, yaprakları altytan üst epidermise kadar kemirerek beslenir. Kemirilmiş kısımların üst tarafında sadece ince bir zar kalır. Yapraklara üstten bakıldığında, yenik kısımlar gümüşi beyaz renkte ve irili ufaklı olmak üzere çok delikli bir hal alır. Özellikle fideler ve genç bitkilerin gelişmesi durur, hatta kurumalar görülebilir. Larvalar, beslenmeleri dışında dışkıları ile de yaprakları kirleterek yaprak kalitesini düşürür.

Zararlı olduğu bitkiler : Başta lahana ve karnıbahar olmak üzere turp, hardal, şalgam gibi bütün lahanagillerle beslenir.

Mücadele yöntemleri : Lahananın hızlı ve kuvvetli olarak gelişmesini sağlamak için uygun gübreleme, düzenli sulama ve sık çapa yapılmalıdır. Lahana yaprakgüvesine barınak olabilecek yabancı otlarla mücadele edilmelidir. Hasattan sonra tarlada kalan lahana ya da karnıbahar artıkları toplanarak yok edilmelidir.

Kimyasal mücadele : Kullanılacak ilaçlar ve dozları hakkında uzman yardımı alınmalıdır. 

 

 

 

1301

1306

1306c

1307

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeuzera pyrina - Cossidae – Ağaç Sarıkurdu

Erginlerin beyaz renkli kanatlarının üzeri çok sayıda lacivert noktacıklıdır. Larvalar gençken pembe renkli ve üzerindeki noktalar da çok az belirgindir. Kışı ağaçların gövde ve dallarında açtıkları galeriler içinde, larva döneminde geçirirler. Larvalar ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak ağacın zayıflamasına ve rüzgarın etkisiyle kırılmasına neden olurlar. Fidan ve ağacın ölümü için gövdeye yerleşen tek bir larva bile yeterlidir.

Zararlı olduğu bitkiler : elma, armut, eri,k, ceviz, kiraz, zeytin

Mücadele:

Kültürel önlemler : ağaç zamanında budanarak hastalıklı dallar kesilip uzaklaştırılmalıdır. Düşük yoğunluklarda larva giriş deliklerine sokulacak uygun kalınlıktaki telle larva öldürülebilir ve delik ağzı da aşı macunuyla kapatılabilir.

Kimyasal mücadele : ilaç ve dozları hakkında uzman yardımı alınmalıdır.

 

 

 

 

 

2512

2271

 

 

 

 

Bommycoidea - Macroglossum stellatarum - Atmaca güvesi

 

 

2780

2777

2779

2329

 

 

Zygaenidae - Zygaena spp. - purpuralis? nevadensis? osterodensis? - Tr. Kan kelebeği

Lepidoptera takımının bir ailesidir. Çoğu tropikal bölgelerde bulunuzr; ama ılıman bölgelerde de çok sayıda türle temsil edilirler. Yaklaşık 1000 türü vardır. Kanatlarının kan kırmızısı rengi bu adı almalarına neden olurlar. Gündüzcü güvelerdir. Gövdeleri parlak siyah tüylerle kaplıdır. Kanatlarındaki koyu renkler metalik yansımalıdır. Antenleri uzundur. Kanat açıklıkları 25 mm civarındadır.Arginleri mayıs-temmuz arasında uçar. Larvaları kısa vücutlu, kalın ve pürtüklüdür. Pupaları ağ bir örü içinde gerçekleşir. Tüm yaşam döngüleri boyunca hidrojen siyanür içerirler.

 

 

5510

5514

5526

5565

 

 

Lasiocampidae Malacosominae Malacosomini

Malacosoma (Clisiocampa) neustria (Linnaeus, 1758) – Yüzük Kelebeği - The Lackey

Ergin dişilerin üst kanatları üçgen şeklinde ve açık kahverengidir. Erkek kelebekler krem renklidir; ön kanatta iki adet, kızıl renkli enine çizgi vardır. Yumurtalar kirli beyazdır; ince dallara birbirine siyah renkli bir madde ile yüzük şeklinde yapıştırılır. Olgun larvalar seyrek kıllıdır; başları mavidir.

Kışı yumurta halinde geçirir. Nisan ortasına doğru larva çıkışı başlar. Larvalar çıkışlarından itibaren ağ örerler. İlk dönemlerinde topluca bulunurlar; üçüncü dönemlerinden sonra dağılırlar ve bundan sonraki dönemlerinde yaprakları oburca yiyerek beslenirler. Larvalar ağaçların önce tomurcuklarını, sonra yapraklarını yiyerek zararlı olur. Salgın yıllarında ağacı tamamen yapraksız bırakabilirler.

Zararlı olduğu bitkiler : elma, armut, şeftali, kayısı, iğde, ceviz, fındık, karaağaç, söğüt, asma, kavak.

Mekanik mücadele : kışın ince dalcıklardaki yumurta kümelerinin, ilkbaharda ilk dönemlerdeki larva kümelerinin dalcıklarla beraber kesilerek bahçeden uzaklaştırılması.

Biyolojik mücadele : çok sayıda yararlı tür tarafından baskı altına alınabilmektedir.

Kimyasal mücadele : kullanılacak ilaç ve dozları hakkında uzman yardımı alınmalıdır.

7664

7663

7672

7784

7769

7765

3755

3769

3770

3784

3799

3806

 

 

 

 

Copyright

Kazım Çapacı ©

Fotoğrafların her hakkı saklıdır.

Sitedeki fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması "5846 sayılı Fikir  ve Sanat Eserleri Yasası" na göre suçtur.

İletişim : kazim.capaci@ege.edu.tr

 

Kaynaklar

1.       Demirsoy Ali, Yaşamın Temel Kuralları – Omurgasızlar/Böcekler – Entomoloji – Cilt II / Kısım II, 9. Baskı, Meteksan Yayınları, Ankara 2006.

2.       www.wikipedia.org

3.       Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü