Şah Kartal

Aquila heliaca   (Gray, 1834)

Imperial Eagle

 

 

Boy 72-83– Kanat açıklığı 190-210 cm

 

Erişkini siyahımsı gövdesi, açık sarı ensesi, açık renkli kuyruk içi, geniş kuyruk bandı ve bir çift beyaz omuz lekesi ile kaya kartalından ayrılır. Kıçı ve çevresi açık renklidir. Kanat telekleri üstten koyudur. Kanatları paralel kenarlıdır. Dönerek yükselirken kanatlarını düz, kuyruğunu kapalı tutar. Gencinin gövdesi kemik rengi üzerine koyu çizgilidir. Göğsünde yoğunlaşan çizgiler bir kuşak oluşturur. Kanat altında açık renkli iç el telekleri kama şeklinde parlar. Üstü sütlü kahverengidir, kanat örtülerinde gövdeden kanat ucuna kadar uzanan beyazımsı renkli, bir ya da iki kanat bandı vardır. Beli ve kuyruk sokumu kemik rengidir.  Ergeni alttan siyah ya da kahverengi lekelidir. Bu lekeler baş ve boyunda yoğunlaşır. Gövdenin gerisi belirgin şekilde açık renklidir. Erişkinin baş ve kuyruk deseni erkenden oluşmaya başlar. Kanadı uzun, parmakları uzun ve derin aralıklıdır. Başı uzundur, ileriye çıkar. Kuyruğu uzundur. Gencinin kanadı daha kavislidir, kanat ucunda içten 4. el teleği çıkıntılı, firar hattı S şeklinde kavislidir. Dönerek yükselirken kanatlarını düz tutar, arasıra hafifçe yukarı kaldırabilir. Hızla süzülürken kanatlarını geriye büker. Kanat çırparken bozkır kartalından biraz daha esnektir. Genç korsan kartalın altında, şah kartalın gencindeki çizgiler yoktur.

Kısmen göçmendir. İsrail ve Arabistan’ın güneybatısında, nadiren başka yerlerde küçük göç yolları vardır. Bölgenin büyük bölümünde uygun yaşam alanlarında kışlar.

Yaşam alanı : Ormanlık açık araziler, ormanlık tepeler, kışları ayrıca bozkırlar, bataklıklar ve diğer açık araziler. Büyük ağaçlarda yuva yapar.

 

Kaynak : Türkiye ve Ortadoğunun Kuşları